TSP 2015: Masarykova univerzita po sedmi letech mění podobu testu studijních předpokladů

Po sedmi letech ustálené podoby se v tomto školním roce v testech studijních předpokladů, které pořádá nejžádanější VŠ v České republice - Masarykova univerzita v Brně, objeví několik změn. Pokud jste už s přípravou začali, využíváte k ní starší testy a přečetli jste si letošní požadavky, novinky jste určitě nepřehlédli. Pojďme si je tedy shrnout a hlavně se zamyslet nad tím, co přinesou změny v testu letošním uchazečům o studium na Masarykově univerzitě.

(O nejnovějších změnách pro rok 2017 píšeme zde.)

TSP bude kratší

První viditelnou změnou je zkrácení testu. Zatímco od roku 2008 měl test studijních předpokladů pravidelně 70 úloh rozdělených do sedmi subtestů, letos bude úloh o celou desítku méně. V jednotlivých subtestech bude místo deseti úloh nově jenom devět příkladů s výjimkou kritického myšlení, kde studenty čeká celkem patnáct příkladů. I přes zkrácení testu ale zůstane zachován původní čas na řešení, který je sto minut.

Zmizí symbolické myšlení

Druhou zásadní změnou je snížení počtu subtestů. Místo dosavadních sedmi jich nově bude jenom šest – z testu zmizí nepříliš populární symbolické myšlení. Postrachem uchazečů v tomto subtestu bývaly komplikované úlohy s dlouhým zadáním a ještě delším časem potřebným na provedení všech operací, vedoucích ke správné odpovědi. Výjimkou proto nebyly úlohy, které nezodpověděl správně skoro nikdo. S těmi bychom se v nadcházejícím ročníku TSP už setkat neměli.

Zrušení symbolického myšlení ale nemusí nutně znamenat, že se s v TSP neobjeví žádný typ úlohy z tohoto subtestu. Některá zadání měly hodně společného s numerickým myšlením, takže není vyloučeno, že se přesunou právě do této části testu.

Pokud tedy máme ohledně symbolického myšlení dát nějaké doporučení, podívejte se na ně v rámci přípravy alespoň zběžně, ať vás nepřekvapí situace, kdy by se některé z úloh v numerickém myšlení opravdu objevily.

Kritické myšlení s úlohami v cizím jazyce

Největší změna, z níž má zároveň strach největší část uchazečů, se týká subtestu kritické myšlení. Kromě standardních devíti příkladů v češtině bude totiž v tomto školním roce kritické myšlení rozšířeno o cizojazyčné úlohy. V cizím jazyce jich bude celkem šest a uchazeči si mohou ze čtyř světových jazyků zvolit ten, v němž budou mít úlohy zadány. Na výběr je angličtina, němčina, francouzština a španělština.

Je třeba mít z novinek strach?

Plánované v letošním testu samozřejmě vzbudily řadu ohlasů u studentů, kteří se letos budou hlásit na Masarykovu univerzitu a testu studijních předpokladů v nové podobě se proto nevyhnou. Jen málokoho trápí zrušení symbolického myšlení, trochu jinak tomu ale je v případě zavedení cizojazyčných úloh, z nichž mají mnozí obavy. Pojďme se proto zamyslet nad tím, jak tato novinka ovlivní volbu vhodné strategie řešení testu.

Nejprve je dobré si uvědomit, že TSP MU je poměrně obtížný test, což se v praxi projevuje tak, že jej vůbec nikdo nevyřešilo úplně celý. Přes devadesát procent uchazečů dokonce získalo méně než polovinu možných bodů. Tento fakt, který plyne ze zveřejněných statistik, znamená, že pro dobrý výsledek je nutné si pečlivě vybírat, kterým úlohám věnovat čas, a které naopak vynechat. Za každou úlohu je jeden bod, takže nemá smysl zdržovat se tím, co zabere příliš mnoho času. Anebo je vhodné si takové úlohy nechat až na konec.

Jak řešení takto obtížného testu ovlivní novinka v podobě cizojazyčných úloh? Pokud tyto úlohy v kritickém myšlení nebudou ve srovnání s úlohami v češtině opravdu výrazně jednodušší (a to každý uchazeč zřejmě pozná skoro na první pohled), dá se předpokládat, že jejich řešení bude trvat v průměru o dost déle než řešení obdobných úloh v češtině.

Jen nepatrný zlomek uchazečů totiž ovládá světový jazyk na takové úrovni jako svou mateřštinu. Ti ostatní musí při řešení cizojazyčné úlohy věnovat výrazně více energie už jenom přesnému pochopení zadání (což v TSP často není úplně jednoduché ani u příkladů zadaných česky), a to samo o sobě zabere čas, který při řešení úloh v češtině odpadá.

Pokud se tedy letos na Masarykově univerzitě nerozhodnou výrazně změnit obtížnost české části testu studijních předpokladů a úlohy v cizím jazyce nebudou velmi jednoduché, lze doporučit nechat si jejich řešení na závěr, až pokud "zbude čas". Tuto strategii lze doporučit nejen uchazečům, kteří cizí jazyk ovládají špatně nebo vůbec, ale i těm pokročilejším. Právě u pokročilejších studentů, kteří si na cizí jazyk "věří", totiž hrozí největší riziko, že na těchto úlohách ztratí čas, který by v jiné části TSP možná dokázali využít lépe.

Skutečně jenom těm, kteří jsou v cizím jazyce mimořádně zdatní a zvládnou zadání porozumět stejně dobře a hlavně stejně rychle jako češtině, lze doporučit řešení cizojazyčných úloh spolu s ostatními příklady. Pokud mezi tyto šťastlivce nepatříte, není třeba zoufat. V loňském roce stačilo na percentil 90, který zajistil pohodlné přijetí na všechny obory bez oborových testů (včetně studia práva), pouhých 31 bodů. Je docela pravděpodobné, že letos to nebude jinak a vysokého percentilu bude možné dosáhnout, i když se k cizojazyčným úlohám vůbec nedostanete.

Novinky v TSP MU na našich kurzech

Všechny naše kurzy jsou samozřejmě na novinky připraveny, abyste si mohli vyzkoušet, jak vám zadání úloh v cizím jazyce půjde. V prezenčních kurzech si vyzkoušíte řešit úlohy v angličtině a rovněž do internetového kurzu kritického myšlení TSP připravujeme celou kapitolu s těmito příklady.

Kurzy Aleph.cz jsou pravidelně aktualizovány a vždy sledují nejaktuálnější podobu testu studijních předpokladů na MU. Podívejte se na přehled nabízených prezenčních kurzů k TSP nebo na mnohem levnější internetové kurzy.
Zaregistrujte se zkuste jeden internetový kurz TSP zdarma.

Doporučte tento článek svým přátelům

 

Další nabídka

TSP ÚLOHY - SEMINÁŘ ZDARMA

Bezplatný internetový seminář pro přípravu
k Testům studijních předpokladů na Masarykovu univerzitu v Brně najdete na www.tsp-ulohy.cz .

O PŘIJÍMAČKÁCH A SCIO TESTECH

Potřebujete s něčím poradit, na něco se zeptat?
Sháníte použité scio testy nebo jen výsledky?
Zkuste diskuzní fórum www.prijimacky-nsz.cz.

31.ledna 2022

Po loňských on-line přijímačkách plánuje Masarykova univerzita letos opět přijímačky s osobní účastí uchazečů, pokud to epidemiologická situace dovolí. TSP tak bude opět v plné verzi - 60 otázek v 6 subtestech na 100 minut.

30.ledna 2017

Po dvou letech čeká TSP MU opět změna, myslete na to při přípravě podle starších testů. Změn nění tolik jako před dvěma lety, ale něco bude letos přece jenom trochu jinak - podrobnosti najdete v tomto článku.

Archiv aktualit