Sehnat k přípravě na scio testy starší verze testů není příliš obtížné, v inzerci na studentských serverech nebo na diskusních fórech bývá nabídka poměrně široká. Příprava se staršími testy přitom dává smysl – úlohy ve scio testech se prakticky nemění a test OSP starý pět let může v přípravě posloužit stejně dobře jako testy z nejnovějšího ročníku. Jak ale testy využít opravdu naplno?
Scio testy jsou koncipovány jako testy srovnávací. To znamená, že účelem není, aby je všichni dobří studenti napsali na plný počet bodů, ale právě naopak: Počítá se s tím, že málokdo bude mít plný počet bodů a testy se připravují tak, aby uchazeči byli na možné bodové škále rozprostřeni co možná nejrovnoměrněji.
Pokud se tedy připravujete na přijímací zkoušky a používáte při tom starší testy, je důležité vědět nejen kolik jste získali bodů, ale hlavně to, kam vás příslušný bodový zisk řadí ve srovnání s ostatními. Jinými slovy, jakému percentilu získané body odpovídají.
V naprosté většině starších testů, které si koupíte nebo seženete od kamarádů, tento údaj v podobě percentilových tabulek chybí. Scio totiž ke svým tištěným sadám testů nedává ani správné odpovědi (vyhodnocuje se přes internet) a percentil se dozvíte jenom ke třem pokusům. Po vyčerpání tří pokusů už se nedostanete ani ke správným odpovědím, natož k odpovídajícímu percentilu. Testy, které by mohly mít využití ještě na několik dalších let, tak často zbytečně končí v koši. Vzhledem ke spotřebě papíru to minimálně z ekologického hlediska určitě není ten nejlepší možný stav.
Scio sice percentilové tabulky z pochopitelných důvodů zveřejňuje na svých internetových stránkách, ovšem jenom k právě proběhlým zkouškám. Ve chvíli, kdy testy v dalším roce vyjdou tiskem, už jsou tabulky ze stránek dávno smazány. Co teď?
Ani když se vám tabulky nepodaří sehnat od někoho, kdo si je z internetu zavčas stáhl (je to naprosto legální, samotné tabulky – na rozdíl od zadání testů – nejsou chráněny autorským zákonem) není vše ztraceno. Můžete využít některé nástroje, které internet nabízí. Ne nadarmo se ale říká, že co je jednou na internetu, to už tam zůstane na věky. Jak se k tomu ale dostat?
Nejprve si zjistěte, ke kterému testu vlastně tabulky hledat. V tištěných sadách tuto informaci najdete v tabulce na začátku sešitu. Je zde uvedeno v kterém termínu se příslušný test psal, o kterou variantu a jde a kolik studentů se jí zúčastnilo.
Některé tabulky jde najít v archívu Google |
První nástroj, který lze k nalezení tabulek využít, je vyhledávač Google. Stačí zadat heslo "tabulka skóre percentil", případně doplnit dotaz operátorem site:scio.cz, který omezí vyhledávání jenom na servery společnosti Scio a vyhledávač nabídne řadu odkazů. Dotaz můžete doplnit i nějakým zpřesněním (rok nebo název testu).
Když na získané odkazy kliknete, dozvíte se v případě smazaných souborů, že stránka už byla ze serveru odstraněna. Google ale má svůj archív, v němž se obsah smazaných stránek ještě nějakou dobu uchová. A právě tady je někdy možné ještě tabulky najít. Stačí klepnout na šipku vedle odkazu a vybrat možnost Archív (viz obrázek).
Použití Googlu není jediný způsob, jak se pokusit najít něco, co na internetu kdysi bylo a dnes už není. Daleko lepší v tomto směru je využít internetového archívu. Ten největší najdete na adrese http://archive.org/web/ a skrývá opravdu mnoho zajímavého. Aby ne, když k dnešnímu dni skladuje neuvěřitelných 364 miliard webových stránek. Díky tomu se můžete podívat, jak vypadaly naše první internetové stránky v roce 2006 nebo server iDnes ještě o osm let dříve.
Nás ale zajímá něco jiného a to se pokusíme najít v archívu stránek společnosti Scio. Do vyhledávání tedy zadáme scio.cz a budeme se snažit najít stránky z období, kdy by se na nich mohly nacházet percentilové tabulky, které potřebujeme. To je zhruba od února do léta každého roku, tabulky přibývají postupně, takže hledejte spíš později v tomto období.
V archívu najdeme stránky Scia od roku 1999 |
Není úplně jednoduché se stránkami Scia "proklikat" na to správné místo, tabulky jsou docela dobře ukryty. Je potřeba hledat v tématu Národní srovnávací zkoušky - Výsledek. Pokud nebudete úspěšní, tady jsou odkazy na tabulky v letech 2011, 2012, 2013 a 2014.
Internetový archív ani Google neobsahuje všechny percentilové tabulky ke scio testům, které kdy na internetových stránkách byly. To ale nemusí vadit. Testy, k nimž tabulky nenajdete, využijte k procvičování úloh. Abyste byli úspěšní, vyplatí se cvičně projít i několik desítek testů u nichž se obejdete i bez tabulek. Naopak testy, k nimž tabulky získáte, si schovejte na "ostré" otestování toho, jak na tom v průběhu přípravy jste. Zjistíte s jejich pomocí, jestli se zlepšujete a o kolik.
Kromě starých testů se na OSP můžete připravit také s internetovými kurzy Aleph.cz. V naší nabídce najdete kurzy pro všechny čtyři oddíly: verbální, logický, argumentační i kvantitativní.
Podívejte se na přehled kurzů nebo se rovnou zaregistrujte a zkuste jeden kurz zdarma.
Bezplatný internetový seminář pro přípravu
k Testům studijních předpokladů na Masarykovu univerzitu v Brně najdete na
www.tsp-ulohy.cz .
Potřebujete s něčím poradit, na něco se zeptat?
Sháníte použité scio testy nebo jen výsledky?
Zkuste diskuzní fórum www.prijimacky-nsz.cz.
31.ledna 2022
Po loňských on-line přijímačkách plánuje Masarykova univerzita letos opět přijímačky s osobní účastí uchazečů, pokud to epidemiologická situace dovolí. TSP tak bude opět v plné verzi - 60 otázek v 6 subtestech na 100 minut.
30.ledna 2017
Po dvou letech čeká TSP MU opět změna, myslete na to při přípravě podle starších testů. Změn nění tolik jako před dvěma lety, ale něco bude letos přece jenom trochu jinak - podrobnosti najdete v tomto článku.